Вести Сите вести

Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards

Поп ѕвездата Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards во Милано, Италија. Bieber наскоро го очекува издавањето на новиот студиски албум “Purpose”. Тој претходно настапи на наградите во 2011 во Белфаст. Годинава е номиниран во шест категории.

Повеќе

Pia Mia – Touch

Pia Mia е американска музичарка, компзиторка и модел. На светската јавност и стана позната преку видеата во кои пее постирани на YouTube. Подоцна почна да се појавува и во рекламни кампањи и да учествува во видео спотови.

Повеќе

Rihanna најави светска турнеја

Непосредно пред издавањето на својот нов студиски албум “Anti”, Rihanna ја најави светската турнеја во рамките на која ќе го промовира. Турнејата ќе започне со концерти во Северна Америка, почнувајќи на 26 февруари во Сан Диего.

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Kate Beckinsale се раздели од сопругот

Актерката Kate Beckinsale се прошета без венчалниот прстен на црвениот тепих по повод Evening Standard театарските награди во Лондон, со што ги потврди шпекулациите за разделбата од сопругот Len Wiseman. Британските таблоиди тврдат дека двојката се разделила пред неколку месеци.

Повеќе

Настани Сите настани

25.10.2015 20:00 - 25.10.2015 23:00

MTV Europe Music Awards 2015

Крајот на шоуто беше резервиран за Pharrell Williams и моќната изведба на неговата нумера “Freedom”. Фановите кои беа на плоштадот Дуомо држеа огромно платно со димензии 23x16 м, со натписот “слобода“. Платното ги содржеше сите национални знамиња на светот, како симбол на раѓањето на утописка држава без граници, со што наедно започна и MTV Freedom кампањата насочена кон подигање на јавната свест
Повеќе
18.09.2015 20:00 - 27.09.2015 23:00

“Браќа Манаки“ - Интернационалниот фестивал на филмската камера

Интернационалниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки“ е првиот и најстар светски филмски фестивал посветен на креативноста на светските кинематографери. 36-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ започнa на 18 септември во Битола со светската премиера на филмот „Лазар“, во режија на Светозар Ристовски.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1976 - The Band го имаат полседниот настап во живо.
  • 1960 - Родена е Amy Grant. USА No.1 'Baby Baby'
  • 1989 - UK No.1 New Kids On The Block 'You Got It (The Right Stuff)'
  • 1992 - Во кината започнува да се прикажува филмот 'Телохранител' со Whitney Houston и Kevin Costner во главните улоги.
  • 1940 - Роден е соул пејачот Percy Sledge. 'When A Man Loves A Woman'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје