Вести Сите вести

Aнтена 5 на Eurosonic

Од 13 до 16 јануари во Гронинген, Холандија, ќе се одржи јубилејното 30. издание на Eurosonic Eurosonic Noorderslag фестивалот на кој учествува и Антена 5 радио. Eurosonic Noorderslag e значајна платформа за размена и вмрежување на европската музичка сцена, помагајќи им на новите таленти да се пробијат на интернационалната сцена. Оттука стартуваа кариерите на голем број изведувачи како Bastille, Hoyier, Milky Chance, Royal Blood.

Повеќе

Pia Mia – Touch

Pia Mia е американска музичарка, компзиторка и модел. На светската јавност и стана позната преку видеата во кои пее постирани на YouTube. Подоцна почна да се појавува и во рекламни кампањи и да учествува во видео спотови.

Повеќе

Exit - Најдобар европски фестивал

Exit е прогласен за Најдобар европски фестивал за 2016 година од страна на водечката европска туристичка организација „European Best Destinations“, која ова престижно признание го доделува во соработка со Европската комисија. Exit го освои престижното прво место пред фестивали како што се англискиот Secret Garden, белгискиот Tomorrowland , па дури и фестивалскиот гигант Glastonbury, како и унгарскиот Sziget кои ја заокружуваат големата европска фестивалска петорка.

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Hugh Jackman се бори со рак на кожата

Австралискиот актер Hugh Jackman повторно се бори со ракот на кожата, предупредувајќи ги своите фанови на опасностите од штетните УВ зраци и апелирајќи до нив сериозно да се заштитат.

Повеќе

Настани Сите настани

07.12.2015 21:00 - 08.12.2015 01:00

Таксират 2015

На 7 декември во Метрополис Арената во Скопје официјално беше затворено 17. издание на ТАКСИРАТ.Завршната прослава на фестивалот ја отвори групата Sabaton, по која следуваа и настапите на Laibach, La Pegatina, 2Cellos, С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band и Modestep.
Повеќе
25.10.2015 20:00 - 25.10.2015 23:00

MTV Europe Music Awards 2015

Крајот на шоуто беше резервиран за Pharrell Williams и моќната изведба на неговата нумера “Freedom”. Фановите кои беа на плоштадот Дуомо држеа огромно платно со димензии 23x16 м, со натписот “слобода“. Платното ги содржеше сите национални знамиња на светот, како симбол на раѓањето на утописка држава без граници, со што наедно започна и MTV Freedom кампањата насочена кон подигање на јавната свест
Повеќе
Музички времеплов
  • 1985 - На 4-те Brit Awards во Лондон, Police добиваат награда за посебен придонес во британската музика. Prince ја зема наградата за најдобар интернационален соло изведувач.
  • 1981 - Родена е Kelly Rowland од Destiny's Child и соло изведувачка (2003 UK No.2 'Stole', 2002 USА & UK No.1 со Nelly - 'Dilemma').
  • 2001 - Shaggy започнува 4-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Hotspot'.
  • 2001 - Dido започнува 5-неделен престој на првото место на британската албумска листа со 'No Angel'.
  • 1953 - Роден е Alan Rubin од Blues Brothers (1990 UK No.12 'Everybody Needs Somebody To Love').
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје